top of page

2020 Liseliler için Demet Hattı Yarışması

I'm a paragraph. Click here to edit and add your own text. Is easy! Just click on "Edit Text" or double-click on me and you can add your own content and change fonts. I'm a great place for you to tell your story and let your customers know a little more about you. If you want to delete me, just click on me and then press the Delete key.

atlas.jpg
beamlinelogo_transparent.png
CERN_blue_transp_600.png
1200px-Desy_logo_3c_web.svg.png

Lise öğrencisisin ve

bilim insanı olma hayalı mi kuruyorsun?

Bu yarışma tam sana göre!

2020 Liseler için Demet Hattı Yarışması

Dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuvarı olan CERN, Türkçe açılımıyla Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi, 6 yıldır liseliler için dünya çapında bir yarışma düzenliyor. Bu zamana kadar 10.000'den fazla lise öğrencisine parçacık fiziği, mühendislik ve teknoloji konularında araştırma yapmaya teşvik eden bu bilimsel yarışma bu 6 yılda çok popüler oldu.

 

2020 boyunca CERN'deki hızlandırıcılar bakım ve yükseltme döneminde oldukları için bu sene yarışma Almanya'nın Hamburg şehrinde bulunan DESY'de gerçekleşecek. Almanya'nın ulusal parçacık fiziği ve hızlandırıcı laboratuvarı olan DESY'le işbirliği yapan CERN, böylece yarışmanın bu yıl da düzenlenmesini sağladı.

Yarışmanın kazananları takımıyla beraber DESY'e 2 haftalık bir gezi hakkı kazanarak oradaki bilim insanlarıyla çalışma fırsatı bulacak ve kendi deneylerini DESY'de deneme fırsatı bulacaklar! 

 

Eğer sen de lise öğrencisiysen ve bilime, mühendisliğe ilgi duyuyorsan bu yarışmaya başvurabilirsin. Ayrıca, yarışmanın Türkiye'deki Ulusal İletişim Sorumlusu BİLSEV Danışmanlarımızdan Prof. Dr. Serkant Ali Çetin'dir. Bizler de bu vesileyle tüm yarışma öncesi süreçte BİLSEV olarak elimizden gelen desteği vermeye çalışacağız! 

Prof. Dr. Serkant Ali Çetin'in BL4S Sunumu aşağıda!

Detaylı bilgiye aşağıdaki bağlantılara tıklayarak ulaşabilirsin!

Yarışma hakkında Türkçe detaylı bilgi: 

https://beamlineforschools.cern/sites/beamline-for-schools.web.cern.ch/files/Turkish2020BL4S.pdf

bottom of page